foto: Ioana Gheorghiu – fotoreporter, Andrei Vlad – colaborator foto și Raluca Urda – colaborator foto
Vremea rece a (re)venit, iar odată cu ea o groază de idei fresh şi stylish pentru garderobele noastre. Ce-i drept, unele trend-uri sunt noi nouţe, altele doar îmbunătăţite sau readaptate.
Ghetele cu toc gros sunt foaaarte, foaaarte la modă în momentul de faţă. Vezi peste tot fete cu aceste încălţări elegante, dar în acelaşi timp comode. În plus, sunt foarte uşor de purtat, căci se vor potrivi fie că vrei să adopţi o ţinută casual şi le vei asorta, de exemplu, cu nişte blugi boyfriend, fie că vei alege o ţinută ceva mai elegantă şi le vei combina cu o rochiţă!
Bineînţeles, ca în fiecare an, a revenit la putere blăniţa! Fie că este vorba despre o vestă de blană sau chiar o haină, arată extraordinar de bine şi transformă imediat o ţinută simplă, într-una complexă. Totuşi, există o regulă de aur aici! Acestea sunt articolele în care merită să investim mai mult, fiindcă în cea mai mare parte, blana folosită pentru cele mai ieftine dintre ele arată urât şi poate începe în scurt timp să arate neîngrijită.

Colanţii de piele, încă titulari! Şi nu ne supărăm, căci arată bine, sunt sexy, comozi… ce mai, tacâmul e complet! Acum ceva vreme aveam impresia că numai rockerii poartă pantaloni/colanţi de piele, dar mi s-a dovedit contrariul.
Că tot vine revelionul, să vorbim puţin şi despre haine de petrecere. Sunt în trend şi arată foarte bine: pantalonii evazaţi în partea jos, în sus venind strâmţi. Bineînţeles, trebuie purtaţi cu pantofi cu toc. În partea de sus, îi puteţi asorta cu aproape orice tip de bluză. Nişte pantaloni de acest tip foarte drăguţi am văzut în Lashez, erau din piele şi, ce credeţi… erau reduşi la 80 Lei!
Văd peste tot în jurul meu acele pulovere pufoase şi călduroase. Sunt pe tot soiul de culori şi par atât de cozy şi numai bune de purtat într-o zi friguroasă de iarnă. Nişte astfel de pulovere am văzut în H&M, erau în jur de 90 Lei.
În materie de accesorii, puteţi opta pentru pălării (ca şi anul trecut, de altfel), indiferent de mărime sau stil. Şi eşarfele/fularele de dimensiuni maxi sunt un must-have, alături de mănuşile din piele – două modele foarte drăguţe am văzut în Stradivarius, la preţul de 70 Lei. Cât despre genţi, fie că mă credeţi sau nu, au ajuns să fie până şi ele îmblănite! O geantă cu blăniţă am văzut, de asemenea, în Stradivarius.
Ei bine, cam aşa stă treaba în acest sezon. După părerea mea, toate bune, căci ne oferă o gălăgie de modalităţi de a le purta!





