Gala Premiilor Uniter 2011

Gala Premiilor Uniter

Luni, 18 aprilie, ora 21.00, Gala Premiilor Uniter se transmite în direct pe
TVR 1, Radio România Cultural, www.tvr.ro şi www.uniter.ro

Lume bună, emoţii, artişti, nominalizări, premii şi spectacol !

Nominalizările pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER sunt următoarele:

Debut
Vlad Cristache pentru regia spectacolului Peer Gynt de la Teatrul Maria Filotti, Brăila
Alexandru Mâzgăreanu pentru regia spectacolului Funcţionarii de la Teatrul Metropolis,
Bucureşti
Conrad Mihai Mericoffer pentru rolul Trofimov din spectacolul Livada de vişini la Teatrul Naţional Bucureşti

Cel mai bun spectacol de teatru TV
Întoarcerea la matcă de George Astaloş, regia Ion Gostin
O întâmplare cu haz de Carlo Goldoni, regia Constantin Dicu
Unde-i revolverul de Görgey Gábor, regia Mircea Cornişteanu

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic

Aniversarea de Harold Pinter în regia lui Alexandru Dabija, producţie a SRR
D’ale carnavalului de I.L. Caragiale în regia lui Gavriil Pinte, producţie a SRR
Maldoror – biografia sentimentală a unui criminal în serie, scenariul şi regia Ilinca Stihi,
producţie a SRR

Cea mai bună scenografie
Carmencita Brojboiu pentru scenografia spectacolului Leonce şi Lena la Teatrul Maghiar de Stat
Cluj-Napoca
Dragoş Buhagiar pentru scenografia spectacolului Shaking Shakespeare la Teatrul German de Stat,
Timişoara
Adriana Grand pentru scenografia spectacolui Iunie la Teatrul Naţional Târgu Mureş

Cel mai bun actor în rol secundar
Dragoş Huluba pentru rolul Căpitanul de pompieri din spectacolul Cântăreaţa Cheală la Teatrul
de Comedie Bucureşti
Andi Vasluianu pentru rolul Semion Medvedenko din spectacolul Pescăruşul la Teatrul „Toma
Caragiu” Ploieşti
Gábor Viola pentru rolul Valerio din spectacolul Leonce şi Lena la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-
Napoca

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Ana Ciontea pentru rolul Mama tânărului din spectacolul Avalanşa la Teatrul Naţional Bucuresti.
Claudia Ieremia pentru rolul Marietta din spectacolul În vizită la Teatrul Naţional „Mihai
Eminescu”, Timişoara
Virginia Itta Marcu pentru rolul Jongleurul violonist din spectacolul Puterea obişnuinţei la
Teatrul „Sică Alexandrescu”, Braşov

Cel mai bun actor în rol principal
Zsolt Bogdán pentru rolul Bergman din spectacolul Strigăte şi şoapte la Teatrul Maghiar de Stat
Cluj-Napoca
Marius Manole pentru rolul Lopahin Ermolai Alexeevici din spectacolul Livada de vişini la Teatrul
Naţional Bucureşti
Horaţiu Mălăele pentru rolul Francois din spectacolul Dineu cu proşti la Teatrul Naţional
Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol principal
Petronela Grigorescu pentru rolul Veta din spectacolul O noapte furtunoasă la Teatrul
Naţional „Vasile Alecsandri”, Iaşi
Maia Morgenstern pentru rolul Ranevskaia, Liubov Andreevna din spectacolul Livada de vişini la
Teatrul Naţional Bucureşti
Ofelia Popii pentru rolurile din spectacolul Felii la Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu

Cea mai bună regie
Lazslo Bocsardi pentru regia spectacolului Neguţătorul din Veneţia la Teatrul Maghiar „Tamasi
Aron” din Sfântu Gheorghe
Alexandru Dabija pentru regia spectacolului O noapte furtunoasă la Teatrul Naţional Iaşi
Andrei Şerban pentru regia spectacolului Strigăte şi şoapte la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-
Napoca

Cel mai bun spectacol
Leonce şi Lena la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca
Livada de vişini la Teatrul Naţional Bucureşti
Strigăte şi şoapte la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca

Premiul pentru critică de teatru (decis de Biroul de conducere al Secţiei Române a AICT):
ANDREEA DUMITRU

Senatul UNITER a decis ca în cadrul ediţiei din acest an a Galei Premiilor UNITER să fie acordate
diplome de recunoştinţă reprezentanţilor personalului de scenă cu o activitate de peste 30 de ani în
instituţiile teatrale de care aparţin.

Juriul de nominalizări a fost compus din criticii de teatru: Andreea Dumitru, Doina Modola şi
Ludmila Patlanjoglu.

Premiile acordate de către SENATUL UNITER

Premiul de excelenţă: TAMARA BUCIUCEANU

Premii pentru întreaga activitate:

Actor: ILIE GHEORGHE

Actriţă: COCA BLOOS

Regizor: TUDOR MĂRĂSCU

Scenografie: GABRIELA NAZARIE

Critică şi istorie teatrală: ION CAZABAN

Premiu special pentru muzică de teatru: GABRIEL BASSARABESCU

Premiul special pentru teatru de păpuşi: ANETA FORNA CHRISTU

Premiul special pentru coregrafie: ANDRÁS LÓRÁNT

Premii speciale pentru proiecte inedite şi realizări remarcabile
• Teatru3 (Teatru La Cub), Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
• Muzeul Teatrului de Păpuşi şi Animaţie din România, Asociaţia Culturală GAG,
Craiova

Pentru ediţia a XIX-a a Galei Premiilor UNITER, Senatul Uniunii a hotărât ca juriul de
nominalizări să fie alcătuit de către Biroul Secţiei Române a Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de
Teatru. În consecinţă, juriul a fost compus din criticii de teatru: Andreea Dumitru, Doina Modola şi
Ludmila Patlanjoglu.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.